Как да обичаме себе си – умение, което често пренебрегваме в динамичното ни ежедневие, в което все има нещо „по-важно“ от това да обърнем внимание на себе си и, съзнателно или не, подтискаме всички знаци на тялото ни и гласове в ума ни, че е време да спрем за малко и да дадем любов… и на себе си!
Любовта към себе си е основополагаща за доброто психично здраве и благополучие. Тя е жизненоважна за развиване на положителна самооценка и устойчивост срещу житейските предизвикателства и трудности. Освен това, когато знаем как да обичаме себе си, ние сме по-склонни да поставяме здравословни граници, да търсим и приемаме помощ и да се развиваме като личности.
Но как да култивираме любов към себе си?
Любовта към нас самите не е лесен и бърз процес. Тя включва редица техники и стратегии, които са подкрепени от научни изследвания и професионални съвети. В тази статия ще разгледаме някои от тях, представени под формата на кратък наръчник от няколко стъпки, след които ще се окажеш една идея по-близо до умението да обичаш себе си!
Как да обичаме себе си? | Съвети и техники от клиничен психолог Виолета Ал Самара
Любовта към себе си е жизненоважна за психичното ни здраве. Проучванията показват, че хората с високо ниво на любов към себе си са по-устойчиви на стрес и по-склонни да имат положителни социални взаимоотношения. Самообичането също така значително намалява риска от развитие на психични разстройства като депресия и тревожност.
Но как да обичаме себе си? Развиването на любов към себе си изисква съзнателни усилия и практика.
Представям ти някои изпитани и наистина работещи методи:
Техника на „вътрешното дете“:
Всеки един от нас носи в себе си своето вътрешно дете. При тази техника трябва да се обърнеш към него и да му дадеш любов. Това е първата крачка към умението да обичаш себе си.
Намери тихо и уютно място у дома или навън, на което никой няма да те обезпокоява, за да можеш да се отпуснеш напълно. Затвори очи и визуализирай себе си като дете. Огледай това дете добре! Щастливо ли е, тревожно ли е, страхува ли се от нещо, какво се опитва да ти каже…? Това е гласът на твоите минали травми и слабости, които все още имат въздействие върху теб.
След като усетиш как твоето „вътрешно дете“ се чувства и от какво се нуждае, дай му своята подкрепа, разбиране, приемане и любов! Чрез тази техника могат да се обработят и преодолеят част от детските травми и да се развие по-добра самооценка!
Дневник за самообичане:
Първата стъпка към обичта към себе си е осъзнаването на собствените ни мисли и чувства. Воденето на дневник, в който редовно записваме позитивни мисли и утвърждения за себе си, може да спомогне за по-добро разбиране на вътрешния ни свят и развиване на положителна самоидентичност.
Вземи любимия си тефтер. Редовно записвай в него поне 1 причина или момент от деня, които са те накарали да се чувстваш добре със себе си, да почувстваш, че се приемаш, харесваш и обичаш, и да бъдеш по самоуверен/а.
Практика на самосъстрадание:
Когато се сблъскваме с трудности или неуспехи, е важно да бъдем състрадателни към себе си, вместо да се критикуваме. Това включва разбиране и приемане на собствените ни грешки и недостатъци.
Намирай време поне веднъж на всеки две седмици, в което да си дадеш равносметка през какви изпитания си минал/а в последните дни, без значение дали те са малки или големи. Важно е да приемеш всички спънки, провали, страхове или трудности, без да се критикуваш за тях. Това ни позволява да се развиваме и да се учим от грешките си.
Техники за визуализация и афирмации пред огледалото:
Визуализацията на позитивни сценарии и постижения може да помогне за подобряване на самооценката и увеличаване на мотивацията да постигнем целите и мечтите си.
Редовното повтаряне на положителни афирмации (утвърждения) пред огледало от своя страна спомага за укрепване на любовта към нас самите и начина, по който се възприемаме. Използвай позитивни утвърждения, за да промениш негативните мисли и убеждения за себе си. Казвай си ежедневно положителни фрази като „Аз съм достоен/достойна за любов и уважение“.
Йога и дихателни упражнения:
Тези практики могат да помогнат за намаляване на стреса, успокояване на съзнанието, фокусиране върху положителните мисли и увеличаване на позитивните емоции. Започни да практикуваш йога, медитация или дихателни упражнения. Съвсем скоро ще усетиш промяната в себе си, ще започнеш да обичаш тялото и душата си и ще бъдеш в пълен баланс и хармония.
Освен гореизброените методи, съществуват различни психологически терапии, които могат да ни помогнат да разберем как да обичаме себе си. Всяка от тях предлага уникални техники и подходи за насърчаване на позитивно отношение към нас самите. Част от тези психологически терапии са:
Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ):
Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) е един от ефективните методи за развиване на самообичане. КПТ помага на хората да идентифицират и променят негативните мисловни модели и да развият по-позитивна самооценка.
Гещалт терапия:
Гещалт терапията е подход в психотерапията, разработен през 1940-те и 1950-те години от Фриц Перлс, Лаура Перлс и Пол Гудман. Тя акцентира върху осъзнаването на настоящия момент и личната отговорност. Стреми се да интегрира всички аспекти на опита – мисли, чувства и действия – в цялостен и пълноценен живот. Гещалт терапията може да бъде особено полезна за развиване на любов към себе си и положителна самооценка.
Наративна терапия:
Тази терапия се основава на идеята, че нашите животи са оформени от историите, които разказваме за себе си и нашите преживявания. Наративната терапия помага на индивидите да преосмислят. Да преразкажат своите лични истории по начини, които подкрепят развитието на любов към себе си.
„Прегърни себе си“ от Виолета Ал Самара
Искаш да разбереш себе си по-добре и да се научиш да прилагаш на практика техники за развиване на любов към себе си? Нека ти представя моята първа книга „Прегърни себе си“! Тя е ценен наръчник за всеки, който желае да подобри своята самооценка и да изгради по-дълбока връзка със себе си.
Започни своето трансформиращо пътуване към себе си с малка стъпка днес. Защото, обичайки себе си, ние не само подобряваме качеството на нашия собствен живот, но и ставаме по-добри приятели, партньори и родители и се чувстваме по-удовлетворени и пълноценни.
А ако имаш нужда от професионална помощ, може да запишеш своя час за лична онлайн консултация тук.