В т.н. родова терапия родът се разглежда като енергийно-информационна структура, в която взимат участие всички, които извършват помежду си енергиен обмен на база емоционална стойност. Това са:
- Всички живи, генетично свързани помежду си хора
- Починалите ни предци
- Неродени, но заченати деца
- Всички, които сме приобщили по силата на дадената дума или т.нар обетно свързани
- Всички душмани и благодетели на рода
Как функционира родът?
Родът функционира според определени закони и всяко нарушаване на тези закони, води до травми. Редица популярни имена в психологията, психотерапевти, генеалози от цял свят, изследват как тези травми се отразяват на потомците. Немският психотерапевт Берт Хелингер е един от първите, които установяват психологическите и физическите ефекти, които наследствената родова травма оставя върху редица поколения.
Всеки от нас наследява определени семейни модели, възприемайки ги несъзнателно от предците си. Тези модели могат да бъдат както положителни (творчески способности, талант и умения), така и негативни.
Често хората задават въпроса откъде се появяват вредните прародителски програми и какво да правим с тях? Както и доколко това, което се случва в живота ни, е свързано с нашите собствени действия и доколко с нашата семейна история. Това, което ги интересува повече от всичко обаче е: какво е решението?
Какво да се направи, за да приключи дадена „вредна” програма?
Едно е сигурно, идвайки на тази земя, в определено семейство, ние имаме да отработим както лична, така и родова карма. И да, не всичко, което ни се случва е резултат само и единствено от нашите действия. Когато при мен идват довереници аз винаги питам каква е причината да се обърнат точно към родов терапевт и отговорът, който чувам най- често е: имам чувството, че правя неща, които „не са моите”, които не искам, но сякаш някой „ме принуждава” да извърша. Или – наблюдавам повтарящ се модел в семейството ми, проследявайки историята ни назад във времето.
Ето няколко примера:
- Всички жени, няколко поколения назад са били нещастни и в семейството няма любов. Има връзка, има брак, има деца, но – няма любов.
- Всички жени, няколко поколения назад имат деца, но първородните са със сериозни заболявания.
- Три поколения жени умират от рак.
- Няколко поколения мъже са алкохолици.
Мога да дам и още примери, но вярвам, че достатъчно ясно се вижда как причината за повтарящия се модел не е единствено и само в действие, което извършваме в настоящия момент. По-скоро това, което правим е обусловено от т.нар лоялност към травмата. Именно тази неосъзната травма ни подтиква към действия, които понякога искаме, а понякога не искаме да извършим. Осъзнаваме или не обаче, ние преживяваме последствията от тези действия. Затова в т.н. родова терапия търсим „родоначалника” на травмата, търсим източника. За тази цел ползваме различни инструменти като главният от тях е геносоциограмата, която построяваме на база информация, дадена ни от довереника.
Още един, много мощен инструмент, особено когато доверениците ни нямат живи роднини, които да разкажат спомени, е творческата визуализация. Тя дава възможност за достъп до скритото, забравено знание и енергията на родовото поле.
Не всичко започва от нас, но решенията на много проблеми зависят от степента на нашето осъзнаване.
Ако искате да усетите как работи този инструмент, за да получите непознато за вас до този момент знание и да намерите отговори на въпроси, които ви терзаят, заповядайте на събитието: Да почерпим сила от предците: Tворческата визуализация като мощна практика в родовата терапия, което организираме в Al Samara Body & Mind.